Přeskočit na obsah

Cyklus s Pájou za přírodou jsou volnočasové vzdělávací programy, workshopy, procházky (nejen) do přírody a tematické kreativní tvoření. Cílovou skupinou jsou především děti, ale i dospělí, rodiny s dětmi nebo senioři. Vybrané programy je možné objednat si také na narozeninové oslavy nebo jiné akce, případně je přizpůsobit pro školní družinu či školku. V případě objednání programu pro skupinu vždy děláme individuální kalkulaci.

Kapacita většiny programů je minimálně 5 a maximálně 10 účastníků (dle typu programu je možná i vyššÍ kapacita). 

Rádi vás přivítáme u nás v prostorách Colben Centra nebo na venkovním programu v blízkém okolí. 

PROGRAMY V COLBEN CENTRU

 • KRMÍTKOVÁNÍ (listopad až únor)
  Typ: Vzdělávací přednáška s tematickým tvořením
  Délka: 2h
  Cena: 250Kč/ účastník

Objevte barevný ptačí svět! Na praktickém workshopu se dozvíte, proč je důležité chystat krmítka pro ptáčky a co jim nejvíce chutná. Naučíte se, jak jednotlivé druhy správně rozeznávat a vyzkoušíte si ptačí rychlokresbu. Domů si odnesete praktické tištěné materiály a několik jednoduchých ptačích dobrot, které si společně vyrobíme. 

 • KDO TUDY ŠEL? (celoročně)

Typ: Vzdělávací přednáška s tematickým tvořením
Délka: 2h
Cena: 250Kč/ účastník

Znáte zvířecí tichošlápky? Na tomto workshopu se naučíte rozeznávat stopy zvířat, která můžete potkat (nejen) v místní přírodě. Dozvíte se také co jsou to pobytové znaky a vyrobíte si vlastní mini atlas stop, který se vám do přírody vždycky hodí! 

* Na workshop je možné volně navázat venkovními programy Výprava na meandry nebo Výprava do lesa.

 • TEMATICKÉ TVOŘENÍ (celoročně)

Typ: Tematické kreativní tvoření
Délka: 1,5 – 2h (po domluvě je možné i prodloužit)
Cena: dle délky a typu potřebného materiálu

Tvoříte rádi všude a ze všeho? Pak je pro vás tento program jako stvořený! Ptáčci, zvířata, kytičky, dekorace nebo sezónní tvoření, vždy pro vás máme nápady. Kromě tradičních materiálů tvoříme také z přírodnin nebo recyklovaných materiálů. Pokud máte speciální přání, v rámci našich možností vám rádi vyhovíme! 

 • POZNEJ DEVÍTKU (celoroční)
  Typ: Vzdělávací přednáška pro dospělé s otevřenou kavárnou
  Délka: 1 – 1,5h
  Cena: 180 Kč, senioři (nad 65 let) 90 Kč

Přijďte si poslechnout poutavou přednášku o minulost naší devítky. Společně se vypravíme do časů prehistorických osídlení, přes stavby továren až ke stavbě metra a současné revitalizaci opuštěných komplexů dílen a montoven. Těšit se můžete na známá a ikonická místa, ale i téměř zapomenuté příběhy a zákoutí. Na přednášku navazuje volná tematická diskuse.

Colben Café pro vás bude otevřeno před a po zahájení přednášky

*Na přednášku budou volně navazovat komentované procházky konkrétními lokalitami Toulky devítkou. 

PROGRAMY VENKU


V případě špatného počasí bude termín přesunutý na nejbližší možný.
Vybavení: Vhodná obuv a oblečení na ven (dle aktuálního počasí a období), svačina a pití, popř. dalekohled nebo další vhodné badatelské vybavení (dle popisu u programu).

Minimální počet účastníků je 5, maximálně 15.

 • ZA PTAČÍM ZPĚVEM (březen/duben – květen/červen)

Typ: Zážitková vycházka/ exkurze
Délka: 2 – 2,5h (ideálně v ranních hodinách, ale je možné i později)
Cena: 220 Kč/ účastník

Chtěli byste se naučit poznávat ptačí hlasy a zjistit tak, jaké druhy žijí ve vašem parku nebo zahradě? Pojďte si společně poslechnout, co nám bude zpívat nad hlavami. V praktickém check listu, který dostanete, si pak můžete odškrtnout, co vše jsme během procházky viděli. Dalekohledy vítány!

 • PTÁCI NA ROKYTCE (celoročně)
  Typ: Zážitková vycházka/ exkurze
  Délka: 2 – 2,5h
  Cena: 220 Kč/ účastník

Pojďme se společně podívat, jaké ptačí druhy žijí na naší říčce a těsném okolí. Co vše potkáme na trase okolo Rokytky? Kromě běžných druhů budeme mít možná štěstí i na ledňáčka. V chladném zimním období si povíme, jaké zásady je třeba dodržovat, pokud chceme vodním ptákům přilepšit. Pečivo ale nechte doma, protože s sebou budeme mít lepší dobrotu. Dalekohledy vítány!

 • VÝPRAVA NA MEANDRY (duben – září)

Typ: Badatelská vycházka/ exkurze
Délka: 2h
Cena: 220 Kč/ účastník

Meandry jsou skvělým biotopem pro spoustu živočichů a rostlin! Na této badatelské výpravě se na vše podíváme hezky zblízka. Co vše asi objevíme? Dalekohledy, lupy a další vhodné badatelské náčiní je vítáno! 

 • VÝPRAVA DO LESA (duben – říjen)
  Typ: Badatelská vycházka/ exkurze
  Délka: 2h
  Cena: 220 Kč/ účastník

Také lesopark je skvělým místem pro objevování zvířecích stop, pobytových znaků nebo poslouchání ptačích hlasů. Zjistíme také, jaké stromy a rostliny zde najdeme a podle čeho je poznáme. Dalekohledy, lupy a další vhodné badatelské náčiní je vítáno! 

* Zážitkovou vycházku je možné navázat na program Kdo tudy šel?

 • MINIKURZ ZÁKLADŮ PŘEŽITÍ V PŘÍRODĚ (jaro a podzim)
  Délka: 3h
  Cílová skupina: děti od 10 do 17 let (kapacita max 10 účastníků) nebo rodiny s dětmi (kapacita max 20 účastníků)
  Lektor: Jakub Švihel
  Cena: 350 Kč

Mají vaše děti rády přírodu, baví je chodit na procházky, jezdit na výlety nebo vandry? Po tomto workshopu už se nemusíte bát, že by si vaše ratolesti v terénu samy neporadily! Naučí se potřebné tipy a triky pro přežití v přírodě, při kterých nebude chybět ani respekt k přírodě a jejím obyvatelům. Na závěr na děti čeká opékání buřtů (nebo jiných dobrot) nad vlastnoručně rozdělaným ohněm.

 • TOULKY DEVÍTKOU – VENKOVNÍ VYCHÁZKA (celoroční)

Délka: 1,5 – 2 hodiny
Cílová skupina: dospělí, max 20 účastníků

Lektor: Jakub Švihel
Cena: 220 Kč

Nejen o historií Devítky, ale i dalšími zajímavostmi vás provede Bc. Jakub Švihel, kterého kromě titulu k historii pojí i celoživotní vášeň pro poznávání časů minulých. Při procházce navštívíte známá i zapomenutá místa, kudy na devítce kráčely dějiny a dozvíte se zajímavosti o těch, kteří zde žili před vámi.

LEKTOŘI:

Mgr. Pavlína Ráslová
Už od malička se zajímala o přírodu. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a přidala volnočasovou pedagogiku. Má bohaté zkušenosti s prací s dětmi, lektorováním, vedením táborů nebo kroužků. Jejím oblíbeným tématem jsou zvířata, ornitologie a kreativní tvoření. Občas si ráda i zamoderuje nebo přijde jako host do rádia i televize, kde obvykle povídá o přírodě. Doma má fenku Fidorku a krajtu Alvu. 

Jaké programy vede: Krmítkování, Kdo tudy šel?, Tematické tvoření, Za ptačím zpěvem (venkovní program), Ptáci na Rokytce (venkovní program), Výprava na meandry (venkovní program), Výprava do lesa (venkovní program)


Bc. Jakub Švihel
Miluje kempování, výlety a chození do přírody, ve které se skvěle vyzná. Je zkušeným táborovým vedoucím i vedoucím kroužků a působí v dětském turistickém oddíle Sůvy. Jeho oblíbeným koníčkem je ale také historie, kterou se rád toulá v knihách i terénu a umí o ní poutavě vyprávět. V současné době se věnuje studiu muzejnictví na FF Univerzity Karlovy a v letní sezóně provází na Zámku Český Krumlov. 

Jaké programy vede: Toulky devítkou, Základy přežití v přírodě (venkovní program), Devítková místa a jejich proměny – procházkou (venkovní program)