Přeskočit na obsah

19. století se neslo ve znamení pokroku. Lidé se častěji než k Bohu obraceli k technice a vědě, jako víře nového věku. Již nevznikaly majestátní katedrály jako dřív, k nebi se počaly zdvíhat nové chrámy. Domy racionality a pořádku, dokonalé organizace a maximálního výkonu. Jejich komíny imitovaly středověké zvonice, vysoká úzká okna vpouštěla do setmělých vnitřních prostor světlo, které neskýtalo naději, ale umožňovalo lidem uvnitř pracovat. Produktem nebyly nehmotné motlitby a duchovní statky, nýbrž tisíce výrobků, které zaplavovaly svět. Hlavním exportem Evropy již nebyla víra, ale zboží všeho druhu

Pojďme se společně projít cestou industrializace v českých zemích, připomeňme si památníky práce a výroby uplynulých dvou století. Místy, kudy kráčeli den co den stovky dělníků do opakujícího se koloběhu, se vydáme po jejich stopách. Kolem honosných vil, z nichž shlíželi na své stroje a jejich drobné živé kopie mocní továrníci, a z kterých dnes často nezbylo nic.

Na závěr se pozastavíme nad příběhem slévárny AGMA (poslední průmyslové budovy v areálu ČKD, která plní svou původní funkci) a možnostmi, jak jí místo demolice vdechnout nový život.

TERMÍN: úterý 21.5., 18:00 – 20:00

CENA: 200 Kč/os., snížené vstupné 100/Kč pro seniory nad 65 let

SRAZ : před OC Fénix na náměstí OSN (v případně nepřízně počasí v Colben Centru, Kolbenova 40, Praha 9 – za metrem Kolbenova)

PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Bc. Jakub Švihel